0 Komentárov

Skúsenosti s routrom TP-LINK Archer C7 (AC1750)

Doma mi odišiel starý 300Mbps router a prišiel čas si kúpiť nový. Rozhodol som sa ostať verný značke TP-Link a voľba padla na 5GHz router Archer C7 v4. V nasledujúcich riadkoch Vám popíšem postrehy z nastavenia a používania.

Prečo som sa vlastne pre tento router rozhodol? Prvá vec bola rýchlosť Wifi a to 1750Mbps (2,4GHz 450Mbps + 5GHz 1300Mbps). Druhá bola prítomnosť dvoch USB portov kde po pripojení HDD, môžete používať router aj ako NAS server (vrátane FTP). Do druhého USB portu môžete pripojiť napríklad obyčajnú USB tlačiareň a spraviť z nej sieťovú tlačiareň. A posledná vec bola že sa jedná o cloudový router, čiže ho môžete spravovať odkiaľkoľvek cez internet v aplikácií Tether priamo v mobile.

Po základnom nastavení routra (WAN, LAN, WiFi) prebehol reštart a mohol som využívať internet naplno v celej domácnosti ako cez kábel tak aj cez WiFi. Nastavenie nie je vôbec zložité preto ho nebudem popisovať.

Ja som si nechal zapnutú aj 2,4GHz Wifinu a takisto aj 5GHz. Nakoľko mám router v inej izbe ako sa bežne nachádzam a kde mám internetové veci (TV, Notebook, Chromecast) by bolo lepšie popužívať 2,4GHz Wifinu nakoľko nie je tak náchylná na prekážky (steny) medzi izbami ako 5GHz Wifina. Nakoľko však všetky steny u nás doma sú zo sadrokartónu nie je to až taký problém a bežne surfujem na 5Gigaherzoch (všetky paličky – plný signal). 2,4GHz používam hlavne pre staršie zariadenia v domácnosti ktoré ešte s 5GHz nevedia pracovať.

Smart TV, satelitný príjmač a notebook mám pripojený cez LAN kábel takže tam využívam plnú maximálnu rýchlosť. Na WiFi sa pripája hlavne Google Chromecast (v3) ktorý žiaľ nemá vstavanú sieťovú kartu a ten využíva 5GHz a ďalej smartfóny (domáci obyvatelia alebo hostia). Obe Wifiny mám zaheslované rovnako takže ktokoľvek k nám príde môže sa rozhodnúť ku ktorej sa pripojí.

Medzi hlavné nevýhody ohľadne WiFi považujem externé antény len pre 5GHz pásmo. Pásmo 2,4GHz má len vstavané antény a žiaľ ich dosah nie je ktovie čo! O poschodie nižie stráca WiFi zo svojej sily dobrú polovicu. To zachraňujem IP WiFi kamerou TP-Link NC250 ktorú používam okrem snímania priestoru aj ako WiFi extender. Je to však škoda mať pri tak nadupanom routri takúto vec ktorú musíte zachraňovať ďalším hadwarom.

Samotné USB nemá dostatočné napätie pre napájanie externého disku takže vo väčšine prípadov musíte použiť box s externým napájaním alebo dvoj USB napájanie a využiť aj druhý USB port. Ja som použil SSD disk ktorý nie je taký náročný na napájanie a funguje mi bez problémov aj bez napájania. USB kľúče fungujú bez akýchkoľvek problémov samozrejme tiež. Pripojený SSD disk používam ako externé úložisko pre fotografie, filmy, hudbu a ako FTP priestor pre ukladanie záberov z kamery. K disku sa dá pripojiť aj v Smart TV a môžete si z neho prehrať čokoľvek.

To je v skratke všetko čo ma narýchlo napadlo. Ak máte ohľadne tohto zariadenia akékoľvek otázky kľudne píšte…

Vložiť komentár